masal oku palet sepeti

Bize Ulaşın+90 535 678 35 75

Hoşgeldiniz. Bugün

Ümraniye Opel

Ümraniye Opel   İzgi Oto Servis firması 31 yıllık çalışma tecrübesine sahip olan ve alanında

 İZGİ OTO TANITIM

 İZGİ OTO TANITIM Biz Kimiz; Biz İzgi oto olarak Opel ve Chevrolet teknik servisi hizmeti vermekteyiz.

Ümraniye Opel ve Chevrolet Özel Servisi İzgi Oto servis

Ümraniye Opel ve Chevrolet Özel Servisi İzgi Oto servis İzgi oto servis firması olarak, 31 yıllık

Opel Chevrolet Servisi İzgi Oto Servis

Opel Chevrolet Servisi İzgi Oto Servis Opel Chevrolet servisi İzgi Oto Servis firmamız, aracınızda

İZGİ OTO TANITIM YAZISI

İzgi Oto, 1989 yılından itibaren deneyimli kadrosuyla araç bakım ve tamir hizmeti vermektedir. Bu zamana kadar saymakla bitmeyecek kadar memnun müşterisiyle araç tamir ve bakımlarını yapmakta olan İzgi Oto, uzun yıllardır bu alanda kaliteden ödün vermeden hizmet vererek namını Opel ve Chevrolet gibi araçlarda oldukça duyurmuştur.

Dexos 1 Gen 2 nedir?

Dexos 1 Gen 2 bir tür motor yağıdır. Dexos 1 Gen 2 nedir sorusuna geçmeden önce motor yağının öneminden bahsetmek gerekir. Aracınızda kullandığınız motor yağları aracınız için hayati öneme sahiptir. Motor yağı, araçtaki hareketli parçalarının birbirlerine yaptığı sürtünmeyi azaltır.

Fakir ve Zengin Karışım Nedir?

Bütün araç kullananların bilmesi gereken bir durum olan zengin ve fakir karışım nedir sorusunun cevabı bu makalemizde yer almaktadır.

BALATA BAKIMI SADECE 300 TL

İZGİ OTO’dan Astra J Team Ailesine katılmamızın şerefine balata bakımlarında sizlere özel

İZGİ OTO ASTRA J TEAM AİLESİNE SPONSOR OLDU!

Bölgesinde ve branşında bir numara olan Opel ve Chevrolet otomobillerde gerek işciliği gerekse fiyat

Egsoz Nedir? Nasıl Çalışır?

Otomobillerde egsozun görevi sesi absorbe edip, ses kirliliğinin önüne geçilmesidir. Temel prensip

İzgi Oto Opel Chevrolet Servisi Otomobilinize Bir İyilik Yapın

foto

Fakir ve Zengin Karışım Nedir?

Ana Sayfa » Haberler » Fakir ve Zengin Karışım Nedir?

Fakir ve Zengin Karışım Nedir?

Bütün araç kullananların bilmesi gereken bir durum olan zengin ve fakir karışım nedir sorusunun cevabı bu makalemizde yer almaktadır. Zengin ve fakir karışımı açıklamak gerekirse; hemen hemen her araçta kullanılan motorun çalışabilmesi için belli miktarda hava ve yakıtın karışması gerekmektedir. Yeterli miktarda hava ile yakıtın karışmadığı durumları ayrı ayrı değerlendirerek bu durumlara zengin veya fakir karışım denilmektedir. Zengin ve fakir gibi motor ve araç için zararlı karışımların oluşması birçok yolla oluşabilir.

Motora hava ve yakıt akışını sağlayan ve motor üzerinde bulunan bazı sensörlerin örneğin hava akışmetre, map sensörü, gaz kelebeği, oksijen sensörü, atmosfer basınç sensörleri gibi sensörlerden gelen verileri beyin değerlendirerek araçtaki yakıt ve hava oranını ayarlamaya çalışır. Bu sensörlerin bazılarında bozukluk ya da tembel çalışmasından dolayı oluşan sıkıntılarda araç fakir ve zengin karışıma düşer. Aynı zamanda motorun üzerindeki bazı takılan parçalardan örneğin emme manifoldu, herhangi bir havalandırma borusu ya da bir LPG enjektör bağlantı borusu gibi hava emişi olan borularda oluşan kaçaklardan veya çatlaklardan emilen havayla fakir karışım oluşabilir. Sensörlerden alınan sinyalleri beyin değerlendirerek araçtaki enjeksiyon milisaniyelerini ve kelebek yardımıyla verilecek olan havanın ayarlamasını yapar. Örneğin Oksijen sensörünün arızalanmasından dolayı egzozun içerisindeki gazın tam olarak ölçülememesinden dolayı araçtaki yakıt karışımı ayarlanamamaktadır. Bundan dolayı fakir ya da zengin karışım oluşabilir.

 

Zengin karışım olarak nitelendirilen durum, hava ile yakıt karışımında hava oranının az, yakıt miktarının fazla olma durumudur.  Bu durumu size aracınız ikaz göstergeleriyle anlatmaya çalışacaktır. Eğer yeni model bir araca ya da LCD gösterge panelli bir araca sahipseniz böylesi bir durumda aracınız size “P0172 Hatası” verecektir. Eğer aracınızdan böyle bir uyarı alıyorsanız bilin ki aracınızın motoruna gereğinden fazla yakıt girmekte. Aracıma ne kadar çok yakıt girerse o kadar hızlı gider gibi bir düşünce kafanızda varsa bunu hemen atmalısınız, çünkü tıpkı fakir karışım gibi zengin karışım da bir sorundur. Bu sorunu en kısa sürede çözmeniz gerekmektedir. Böyle bir durumda aracınızı kullanmak motorunuza ilerleyen dönemlerde zarar verecektir. Aynı zamanda yakıt tüketimini de artıracak, performans kaybı görülecektir.

Zengin karışım sorununun temelinde filtrelerin tıkanması yer almaktadır. Eğer söz konusu filtreler tıkanacak olursa bahsettiğimiz “P0172 Hatası” veya aracınızın motor ikaz ışığı yanacaktır. Böyle bir durumda aracın bir an önce bir otoservise götürülmesi gerekmektedir. Eğer aracınızı emin ellere emanet etmek isterseniz Ümraniye’de işinin ehli olan İzgi Oto’yu tercih edebilirsiniz. Ümraniye’de Opel ve Chevrolet’te vazgeçilmez bir servis olan İzgi Oto aracınızın sorununu son teknoloji sistemleriyle kolayca tespit edecektir.

 

Zengin karışım sorununun belirtilerinden bahsetmek gerekirse;

  • Araç sahibinin yani aracı kullanan kişinin aracın son zamanlarda çok fazla yakıt tükettiğini fark etmesi.
  • Aracın rölantideyken tam randıman vermemesi
  • Motor ikaz ışığı veya P0172 hatasının görülmesi

 

Fakir karışım, zengin karışımın aksine bu kez motora yakıttan çok hava girerek karışımda bir orantısızlık oluşturması durumudur. Bu durumda aracınız bu durumu size “P0171 Hatası” ile ya da motor ikaz ışığının yanmasıyla bildirecektir. Eğer bu şekilde aracınızı kullanmaya devam edecek olursanız söz konusu dengesizlik sadece yakıt – hava karışımıyla kalmayarak yağ gibi motor için önemli olan sıvıların oranında da dengesizlik oluşacaktır. Kullanıma devam etmeniz halinde motora zarar verme ihtimaliniz yüksektir.

 

 

Fakir karışım sorununun belirtilerinden bahsedecek olursak;

  • Aracınızın motoru gaz pedalına bastığınız an ile aynı anda tepki vermemesi, gecikme yaşanması.
  • Aracın performansında eskiye nazaran gözle görülür düşüş.
  • Araca gaz vermenin hızlanmada hiç etki etmeyip 1-2 saniye sonra hızlanmaya başlaması
  • Aracın rölantideyken gereksiz bir gürültü ile çalışması
  • Araç tam gaz yapıldığında hızlanacağı yerde yavaşlaması
  • Motor ikaz ışığı veya P0171 hatasının görülmesi

Böyle bir durumla karşılaşıldığında araç hemen bir otoservise bakım ve onarım yapılması için götürülmelidir. Fakir karışım LPG’li araçlarda daha sık görülmektedir. Çözümü içinse genellikle bilgisayarlı kontroller ve ayarlamalar yapılmaktadır. Opel ve Chevrolet’teki üstün başarılarıyla bilinen İzgi Oto, yalnızca Ümraniye’de değil İstanbul dışındaki birçok illerde de en çok tercih edilen otoservislerin başında yer almaktadır. İzgi Oto kullandığı yüksek teknolojili ölçüm cihazları ile sorunun kaynağını hızlıca tespit edecek ve hepsi alanında uzman kadrosuyla çözüm için çalışacaktır.

08 Temmuz 2020

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Facebook'ta Biz

masal oku palet sepeti

ibbhaber KOKOŞLAR Masal Oku
ONLİNE SERVİS