masal oku palet sepeti

Bize Ulaşın+90 535 678 35 75

Hoşgeldiniz. Bugün

Hava Filtresi Ne İşe Yarar Nasıl Temizlenir Nasıl Değiştirilir ?

Ana Sayfa » Kampanyalar » Hava Filtresi Ne İşe Yarar Nasıl Temizlenir Nasıl Değiştirilir ?

Araç Hava filtresi nedir ne işe ayar?

Motorun çalışması sırasında silindirlere alınan büyük miktarlardaki havayı süzüp, içerisindeki toz ve pislikleri filtreleyen parçaya hava filtresi denir. Günümüzde kağıt elemanlı hava filtreleri kullanılmaktadır. Araç performansını belirleyen önemli parçalardan biri olan hava filtresi, 5 mikronluk hassaslıkta çok küçük parçacıkları bile süzebilir.

Hava filtresi nerededir nereye takılır?

Araçlarda hava filtresi, emme manifoldu hava girişlerinde bulunur. Bazı tiplerde motorun üst kısmındaki plastik hava kutusunun içerisinde bir bölmede bulunurken, bazı araçlarda gaz kelebeğine gelen kalın plastik borunun ucunda, ayrı bir kutunun içerisinde bulunur.

Karbüratörlü motorlarda hava filtresi, karbüratörün hemen üzerinde yuvarlak (simit şeklinde) bulunur.

Hava filtresi ne zaman değişir?

Hava filtresinin ne kadar sürede değişeceği, yapılan kilometreye bağlıdır. Genelde araçlarda 10 bin ya da 15 bin periyodik bakımlarında, hava filtresi değiştirilir. Araç çok tozlu yollarda kullanılıyorsa, hava filtresi daha erken de değiştirilebilir. Aracınız marka ve modeline göre bu değişecektir, yetkili servisten öğreniniz.

Araç Hava filtresi nasıl temizlenir?

Araç hava filtresi temizleme işi, basınçlı hava püskürtülerek yapılır. Dikkat edilmesi gereken nokta, filtrenin hava geçiş yönünün tersi yönde basınçlı hava püskürtülmelidir. Örneğin simit ya da silindirik hava filtrelerinde, hava içten dışa doğru püskürtülerek, toz ve pislikler temizlenir, çünkü motorda bu filtre dıştan içe doğru geçirir havayı, ters yönde hava basılması gerekir temizlenmesi için. Hava filtresi kesinlikle yıkanmaz, suyla benzinle temizlenmez. Temizleme işlemini, aracın periyodik bakımı gelmeden önce bir iki kez yapabilirsiniz. Anormal bir durum (yakıt artışı, çekiş düşmesi) ya da kirlilik olmadıkça temizlemezseniz de olur.

Araç hava filtresi nasıl değiştirilir?

Hava filtresini basit aletlerle kendi başınıza değiştirebilirsiniz, yedek parçacıdan aracınızın marka ve modelini söyleyerek yeni bir hava filtresi alın, kaputu açın, emme manifoldu hava giriş hattında hava filtresini bulun, sökün, üzerindeki hava filtresinin pozisyonuyla aynı pozisyonda olacak şekilde yenisini takın ve yerine iyice oturduğundan emin olun. Tekrar kapağını kapatıp bağlantılarını sıkın.

Araç hava filtresi yakıtı etkiler mi? Ne kadar etkiler?

Hava filtresi kirlendiğinde – tıkandığında, motora alınan havanın filtreden geçişi zorlaşacaktır. Motora yeterince hava girmezse, yani hava filtresi tıkalıysa  aracın yakıtı artar, motor çekişi düşer.

Hava filtresi kirli ise ne olur?

Motor çekişi düşer, yakıt sarfiyatı artar, gaz pedalı tepki süresi uzar, egzoz emisyonları kötüleşir (artar).

(Kirli-Tıkanmış Hava Filtresi)

20 Ağustos 2019

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Facebook'ta Biz

masal oku palet sepeti

ONLİNE SERVİS